Logotypy projektu - Free Fatty Acid receptors (FFAs) as a new pharmacological target in inflammatory bowel disease: validation of hypothesis and design of novel drug candidates

Tytuł projektu: Free Fatty Acid receptors (FFAs) as a new pharmacological target in inflammatory bowel disease: validation of hypothesis and design of novel drug candidates

Dane projektu

Numer umowy:
TEAM/2017-4/33
Okres realizacji:
01/05/2018 - 31/10/2022
Wartość projektu:
3634393,50
Procent wydatkowania środków:
68,6%
Stopień zaawansowania realizacji działań merytorycznych (w %):
84 %
Cel główny

Celem niniejszego projektu jest opracowanie nowych terapeutyków do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna (CD) i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (UC) w oparciu o związki pochodzenia naturalnego i/lub syntetycznego wykazujące powinowactwo do receptorów dla wolnych kwasów tłuszczowych (ang. free fatty acid receptors; FFAs).

Stopień realizacji projektu

84%
Opis projektu

Projekt zakłada opracowanie nowych terapeutyków do stosowania w chorobie Leśniowskiego-Crohna (CD) i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego (UC) w oparciu o związki pochodzenia naturalnego i/lub syntetycznego wykazujące powinowactwo do receptorów dla wolnych kwasów tłuszczowych (ang. free fatty acid receptors; FFAs). Nieswoiste choroby zapalne jelit dotykają milionów osób na całym świecie. Nawyki żywieniowe uznawane są za jeden z najbardziej istotnych czynników mogących wywołać nieswoiste choroby zapalne jelit i wpływać na ich zaostrzenie. Żywność wysoko przetworzona, zawierająca środki chemiczne poprawiające jej właściwości (np. emulsyfikatory, konserwanty) zaburza działanie bariery jelito-krew i negatywnie wpływa na kompozycję mikroflory jelitowej, co w konsekwencji przyczynia się do nadmiernej pobudliwości układu immunologicznego i powstawania stanu zapalnego. Terapia polegająca na zmianie nawyków żywieniowych wykorzystywana jest obecnie na całym świecie. Wykazano między innymi, że zmiana diety znacząco łagodzi objawy CD.

Innowacyjność niniejszego projektu wynika z zastosowania nowego celu farmakologicznego – receptorów FFA, których rola w patofizjologii stanów zapalnych jelit nie została ostatecznie zweryfikowana. Dostępne obecnie informacje na temat lokalizacji w przewodzie pokarmowym i wewnątrzkomórkowych ścieżek sygnałowych aktywowanych przez receptory FFA pozwalają przypuszczać, że białka te kontrolują odpowiedź immunologiczną organizmu i regenerację uszkodzonych przez stan zapalny tkanek. Niniejszy projekt zakłada wyizolowanie i zbadanie aktywności leczniczej związków pochodzących z produktów naturalnych, które zawarte są w diecie.

Wyniki badań mogą przyczynić się do stworzenia bezpiecznych terapeutyków, które nie wykazują efektów ubocznych, a są równie skuteczne jak leki konwencjonalne. Ponadto, w celu zwiększenia efektywności wybrane związki połączone zostaną ze związkami metali (np. srebro, złoto), które działają na mikroorganizmy bytujące w przewodzie pokarmowym eliminując te, które przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. Takie połączenie może okazać się rewolucyjne i przyczynić do poprawienia skuteczności terapii nieswoistych chorób zapalnych jelit i jakości życia pacjentów na całym świecie. Dotychczas stosowane terapie są obarczone dużym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych (np. przy długotrwałej terapii steroidowej) lub są bardzo drogie i dla wielu niedostępne (np. najnowsze leki biologiczne oparte na przeciwciałach).

Osoby realizujące projekt
Kierownik Projektu
jakub.fichna
Komitet sterujący
prof. Andrzej Głąbiński
prof. Agnieszka Wierzbowska
mgr Jarosław Horodecki