Pierwszym celem jest opracowanie skutecznego, prostego i taniego testu diagnostycznego różnicującego neutropenię z przyczyn genetycznych od tych niegenetycznych oraz znalezienie nowych, dotychczas nieodkrytych genów odpowiedzialnych za neutropenie wrodzone – obecnie bowiem u około 30-40% pacjentów z neutropeniami wrodzonymi nie znamy ich dokładnej przyczyny genetycznej, czyli odpowiedzialnego za ten stan genu. Trzecim celem jest opracowanie i wprowadzenie do użytku klinicznego nowoczesnej terapii neutropenii wrodzonych, opartej na tzw. edycji genów.
Założeniem jest opracowanie unikalnych w skali światowej metod diagnozowania i leczenia chorób związanych z dysfunkcją neutrofilii, czyli białych krwinek odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka. Zaburzenia w funkcjonowaniu neutrofilii często wiążą się z nierealizowaniem szczepień ochronnych i/lub z wysokim ryzykiem infekcji zagrażających życiu (w Polsce ok. 3000 dzieci rocznie).
Przedsięwzięcie zrealizuje konsorcjum złożone z trzech ośrodków akademickich tj. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jako Lider projektu oraz partnerów Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
http://fixnet.umed.pl/pl/