Głównym celem projektu jest stworzenie wielopłaszczyznowego i kilkuskładnikowego panelu czynników prognostycznych FIST (ang. Fgfr Inhibition in hormone-Sensitive Tumors) do predykcji skuteczności celowanej terapii anty-FGFR w raku piersi, endometrium i prostaty.
Umożliwienie wystandaryzowanej, kompleksowej i jednolitej diagnostyki aktywności osi FGF-FGFR oraz sprecyzowanie kryteriów doboru pacjentów z rakiem piersi, endometrium, prostaty z największą szansą korzyści z terapii anty-FGFR.
Zaburzenia osi FGF-FGFR (ang. Fibroblast Growth Factor (FGF) Receptor) stanowią ważny mechanizm molekularny progresji i oporności na leczenie nowotworów hormonozależnych – raka piersi, endometrium i prostaty (ang. Breast Cancer, BCa; Endometrial Cancer, ECa; Prostate Cancer, PCa), będących najczęstszymi nowotworami złośliwymi człowieka. Pomimo zachęcających i spójnych wyników badań podstawowych, dotychczasowe próby celowanej terapii anty-FGFR w BCa, ECa i PCa nie dały zadowalających rezultatów. Projekt zakłada, że wynika to ze złożoności roli biologicznej i prognostycznej zaburzeń osi FGF-FGFR w progresji BCa, ECa i PCa, która jest główną przyczyną niedoprecyzowania czynników predykcyjnych dla terapii anty-FGFR. Głównym celem projektu jest zatem stworzenie wielopłaszczyznowego i kilkuskładnikowego panelu czynników prognostycznych FIST (ang. Fgfr Inhibition in hormone-Sensitive Tumors) do predykcji skuteczności celowanej terapii anty-FGFR w BCa, ECa i PCa. W 1. etapie projektu w analizach jedno- i wieloczynnikowych zostanie zdefiniowana wartość prognostyczna poszczególnych zaburzeń FGF-FGFR (zmiany genetyczne FGFR1-4, poziom białek, czynniki aktywujące FGFR z podścieliska guza). Analizy będą wykonane w dużej grupie (n=450) pacjentów rekrutowanych wieloośrodkowo i w danych in silico. W 2. etapie wybrane zostaną czynniki o największej wartości prognostycznej wspólnej dla BCa, ECa, PCa. Na tej podstawie stworzony zostanie algorytm prognostyczny panelu FIST. Etap 3 to walidacja wartości prognostycznej FIST w niezależnych kohortach a etap 4 to standaryzacja metodyki panelu (dobór metodyki genetycznej, automatyczna analiza obrazu cyfrowego preparatów histopatologicznych) i dostosowanie ergonomiczne (aplikacja internetowa do przeliczania wartości panelu FIST). W efekcie FIST umożliwi wystandaryzowaną, kompleksową i jednolitą diagnostykę aktywności osi FGF-FGFR oraz sprecyzowanie kryteriów doboru pacjentów z BCa, ECa i PCa z największą szansą korzyści z terapii anty-FGFR.