Celem głównym projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu profilaktyki i wczesnej diagnostyki nowotworów głowy i szyi oraz wsparcia emocjonalnego dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.
Realizacja projektu wpłynie korzystnie na zdrowie pacjentów po-przez poprawę świadomości społecznej na temat nowotworów głowy i szyi oraz zwiększy szanse pacjentów z chorobą nowotworową na jej rozpoznanie we wcześniej-szych, lepiej rokujących stadiach dzięki możliwości szybkiej konsultacji u specjalisty z zakresu laryngologii onkologicznej. Ponadto, projekt umożliwi personelowi podsta-wowej opieki zdrowotnej zwiększenie kompetencji w zakresie laryngologii onkologicznej, co przyczyni się do dokładniejszego screeningu chorych z grupy ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi.
Celem projektu jest także stworze-nie i konsolidacja sieci współpracy pomiędzy jednostkami podstawowej opieki zdrowotnej z cen-tralnego regionu Polski a laryngologicznym ośrodkiem referencyjnym, co zostanie osiągnięte poprzez cykl szkoleń dla personelu POZ. Dodatkowo utworzona zostanie platforma edukacyjno-szkoleniowo-konsultacyj-na, skierowana do pacjentów, personelu POZ oraz specjalistów z zakresu onkologii regionu głowy i szyi. Umożliwi ona łatwiejszą wymianę informacji o problemach z zakresu profilaktyki onkologicznej pomiędzy jednostkami oraz zwiększy dostęp do specjalistycznej wiedzy w jednostkach POZ.
W projekcie wsparciem zostanie objętych 6000 pacjen-tów, którym udzielone zostaną porady w ramach POZ, 1500 osobom udzielone zostaną pora-dy specjalistyczne. W projekcie udział weź-mie 210 lekarzy i pielęgniarek, pracujących w 70 jednostkach POZ, które w ramach projektu nawią-żą współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.
Projekt realizowany jest w okresie 10.2017-12.2019 r. i zakła-da wielopoziomowe wsparcie pacjentów o wysokim ryzyku rozwoju nowotworów regionu głowy i szyi oraz lekarzy i pielęgniarek z 70 POZ z terenu czterech województw centralnej Polski: Łódzkiego, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego i Śląskiego. W ramach regularnie powtarzanych szko-leń z tematyki projektu, lekarze i pielęgniarki uzyska-ją aktualne i przystępne informacje o patogenezie, profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorych z nowotworami regionu głowy i szyi oraz zostaną przeszkoleni w zgłaszaniu pacjentów do projektu. W ramach projektu zostanie utworzona dedykowana platforma edukacyjno-szkolenio-wa, umożliwiająca dodatkowo rejestrację pacjentów objętych projektem, a także sprawdzanie wiedzy uczestni-ków szkoleń.
Pacjenci skierowani do specjalistycznej diagnostyki zostaną poddani badaniom przez doświadczony zespół klinicystów za pomo-cą nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu laryngologicznego. U pacjentów ze stwierdzonymi zmianami podejrzanymi o rozrost nowotworo-wy w obrębie głowy i szyi zostaną pobrane wycinki do badań histopatologicznych z immunohistochemią w kierunku zakażenia HPV lub zosta-nie wykonana biopsja cienkoigłowa a u chorych wymagających diagnostyki szyi, w tym węzłów chłonnych, USG szyi. Pacjenci wymagający diagnostyki i pobrania wycinków w znieczuleniu ogólnym zostaną skierowani na pogłębioną diagnostykę w ośrodku specjalistycznym. Dodatkowo przeprowadzonych zostanie 8 spotkań z pacjentami i członkami ich rodzin w celu zapewnienia wsparcia emocjonalnego na każdym etapie projektu.
Uniwersytet Medyczny Łodzi dodatkowo zorganizuje spotkania z interesariuszami w celu zainteresowania tych organów tematyką profilaktyki nowotworów głowy i szyi.