Celem nadrzędnym projektu jest wykorzystanie badania aktywnych form proteaz MPro i PLPro wirusa SARS-CoV-2 w trakcie naturalnego przebiegu choroby COVID-19 do identyfikacji grup pacjentów z niskim ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji oraz stworzenia założeń alternatywnego testu diagnostycznego.
Celami szczegółowymi są:
Powyższe badania mogą pozwolić na identyfikację leków hamujących proteazy MPro i PLPro SARS-CoV-2 co może stać się przydatne w stratyfikacji grup ryzyka w populacji pacjentów z objawowym przebiegiem COVID-19
Zaproponowane unikalne w skali światowej badania pozwolą na wykazanie zmian aktywności proteaz MPro i PLPro wirusa SARS-Cov-2 w trakcie infekcji COVID-19 w analizie longitudinalnej. Rezultatem końcowym projektu będzie ocena przydatności badania aktywności proteaz w wymazie z nosogardła do przygotowania szybkich testów diagnostycznych w zakażeniach SARS-Cov-2, które będą oparte na aktywności enzymatycznej, a nie jak dotychczas na RNA wirusa lub identyfikacji przeciwciał anty-SARS-Cov-2.
Drugim rezultatem końcowym będzie wykorzystanie wyników analizy potencjalnej inhibicji leków stosowanych w chorobach współwystępujących z COVID-19 do wdrożenia zindywidualizowanego podejścia terapeutycznego w oparciu o obiektywną stratyfikację grup w zależności od ryzyka wystąpienia zakażenia SARS-Cov-2 o ciężkim przebiegu. Zastosowanie wyników projektu w praktyce może mieć charakter uniwersalny i stać się przydatne w leczeniu pacjentów z COVID-19 na całym świecie.
Głównymi odbiorcami opracowanego rozwiązania będą zespoły terapeutyczne leczące pacjentów z COVID-19 z chorobami współwystępującym.
Projekt realizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu