Logotypy projektu - NEUROSCAN – System Analizy Obrazów RM w Diagnozowaniu Chorób Mózgu: Wykorzystanie Głębokiego Uczenia do Poprawy Efektywności Diagnostycznej

Tytuł projektu: NEUROSCAN – System Analizy Obrazów RM w Diagnozowaniu Chorób Mózgu: Wykorzystanie Głębokiego Uczenia do Poprawy Efektywności Diagnostycznej

Dane projektu
Numer umowy:
LIDER15/0211/2024
Okres realizacji:
02/05/2025 - 02/05/2028
Wartość projektu:
1 619 237,50
Wartość dofinansowania:
1 619 237,50
Cel główny

Projekt NEUROSCAN ma na celu opracowanie narzędzia opartego na głębokim uczeniu do analizy obrazów rezonansu magnetycznego głowy w sekwencji T1-zależnej z kontrastem. Opracowany model umożliwi segmentację struktur anatomicznych i patologicznych oraz dostarczy dane istotne klinicznie, taki jak objętość, lokalizacja i charakter zmiany. Proponowane rozwiązanie może znacząco usprawnić diagnostykę guzów mózgu oraz tętniaków wewnątrzczaszkowych, przyspieszyć triaż pacjentów i skrócić czas oczekiwania na raporty radiologiczne. Projekt będzie realizowany w Klinice Neurochirurgii i Onkologii Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, we współpracy z Instytutem Informatyki Politechniki Łódzkiej oraz neurochirurgami i radiologami.

Cel szczegółowy
  

W pierwszym etapie skupimy się na budowie sieci DLNN do oceny struktur anatomicznych mózgu. Prace obejmują zebranie i przygotowanie zestawu danych zawierających 500 skanów RM głowy z kontrastem, ręczną segmentację struktur anatomicznych oraz trening modelu DLNN na tych danych. Następnie sieć będzie testowana i optymalizowana w warunkach klinicznych.

Drugi etap projektu koncentruje się na rozwoju sieci DLNN do wykrywania i segmentacji różnych patologii mózgu. Wykorzystany zostanie model przygotowany w pierwszym etapie. Zgromadzone zostaną dane z 500 skanów RM głowy z kontrastem pacjentów z różnymi patologiami, takimi jak glejaki, oponiaki, nerwiaki czy tętniaki oraz dane kliniczne, w tym wyniki badań histopatologicznych oraz badań naczyniowych. Posegmentowane sekwencje T1 z kontrastem posłużą do treningu kompleksowego modelu DLNN do oceny zarówno struktur anatomicznych, jak i patologii.

Działania realizowane w projekcie
  
  1. Budowa sieci DLNN do oceny anatomicznej i wykluczenia patologii w badaniu RM głowy.
  2. Rozwój sieci DLNN do wykrywania i klasyfikacji najczęściej występujących patologii mózgu.
  3. Testowanie modelu sieci neuronowej głębokiego uczenia i publikacja wyników.
Osoby realizujące projekt
Kierownik Projektu
dr n. med. Ernest Bobeff
Koordynator Finansowy
mgr Karolina Słoczyńska