Celem projektu (we współpracy z międzynarodowymi partnerami), jest opracowanie nieinwazyjnego testu umożliwiającego identyfikację kobiet zagrożonych zachorowaniem na raka piersi i jajnika oraz wczesne wykrywanie tych chorób.
W ramach projektu próbki pobrane we współpracy z prof. Judy Garber (Dana Faber Cancer Institute, Boston), prof. Susan Domchek (Penn Medicine, Filadelfia), prof. Ushą Menon (University College London) i prof. Agnieszką Kołacińską-Wow (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) zostaną poddane analizie transkryptomicznej przez zespół kierowany przez prof. Wojciecha Fendlera. Wyniki badań mają umożliwić jeszcze lepszą personalizację leczenia pacjentek z grupy wysokiego ryzyka raka piersi i umożliwią bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. W 2020 r. zdiagnozowano 2,3 mln nowych przypadków, co stanowi 11,7% nowych rozpoznań nowotworów na świecie. Około 5–10% przypadków dotyczy dziedzicznego raka piersi i jajnika (HBOC), najczęściej powiązanego z mutacjami w genach BRCA1 lub BRCA2. Obecnie badania genetyczne BRCA1/2 zalecane są jedynie u osób w rodzinach, w których występował rak piersi, jajnika, jajowodu, otrzewnej, a także u osób z populacji o dużej częstości mutacji (np. Żydzi aszkenazyjscy). Ponad połowa nosicieli mutacji BRCA1/2 nie ma historii nowotworów w rodzinie, która kwalifikowałaby ich do bezpłatnych badań genetycznych. Wcześniejsze badania z udziałem badaczy z Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej UMED wykazały, że profil krążących mikroRNA (miRNA) może stanowić podstawę testu diagnostycznego w kierunku wczesnego stadium raka jajnika (Elias, Smyczyńska i wsp. Nature Communications, 2023). W badaniu nie udzielono jednak odpowiedzi na pytanie, czy zmiany w ekspresji miRNA są cechą raka jajnika związaną z mutacjami w genach BRCA1/2. Celem projektu „Circulating microRNAs for assessment of risk beyond the BRCA genes and early detection of breast cancer in high-risk families”, prowadzonym we współpracy z międzynarodowymi partnerami, jest opracowanie nieinwazyjnego testu umożliwiającego identyfikację kobiet zagrożonych zachorowaniem na raka piersi i jajnika oraz wczesne wykrywanie tych chorób. W ramach projektu próbki pobrane we współpracy z prof. Judy Garber (Dana Faber Cancer Institute, Boston), prof. Susan Domchek (Penn Medicine, Filadelfia), prof. Ushą Menon (University College London) i prof. Agnieszką Kołacińską-Wow (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) zostaną poddane analizie transkryptomicznej przez zespół kierowany przez prof. Wojciecha Fendlera. Wyniki badań mają umożliwić jeszcze lepszą personalizację leczenia pacjentek z grupy wysokiego ryzyka raka piersi i umożliwią bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną.