Logotypy projektu - Radonek – wirtualny asystent pacjenta u onkologa – radioterapeuty

Tytuł projektu: Radonek – wirtualny asystent pacjenta u onkologa – radioterapeuty

Dane projektu
Program:
Radonek – wirtualny asystent pacjenta u onkologa - radioterapeuty
Numer umowy:
SKN/SP/601573/2024
Okres realizacji:
15/06/2024 - 15/12/2025
Wartość projektu:
70 000,00
Wartość dofinansowania:
70 000,00
Cel główny

Projekt ma na celu rozwinięcie aplikacji mobilnej wykorzystującej zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie wirtualnym asystentem dla pacjentów poddawanych leczeniu onkologicznemu, skupiając się na pacjentach leczonych radioterapią, radiochemioterapią lub radioimmunoterapią. Aplikacja ma za zadanie usprawnić zarówno komunikację między pacjentem, a jego zespołem medycznym, jak i pomóc w organizacji i koordynacji całego procesu leczenia. Wirtualny asystent, dzięki wykorzystaniu dostosowanego w tym projekcie modelu GPT-4 w oparciu o polskie wytyczne i materiały dla pacjentów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, pozwoli pacjentom na uzyskanie dodatkowej wiedzy na temat diagnozy i leczenia podczas naturalnej rozmowy.

Cel szczegółowy
  

Głównym celem projektu jest poprawa jakości opieki onkologicznej w Polsce poprzez zastosowanie technologii sztucznej inteligencji w komunikacji i zarządzaniu leczeniem. Aplikacja ma za zadanie:

  1. Zwiększenie dostępu do informacji: ułatwienie pacjentom dostępu do rzetelnej, aktualnej i spersonalizowanej informacji na temat ich diagnozy, planu leczenia, możliwych efektów ubocznych i kwestii logistycznych (np. harmonogram wizyt).
  2. Wspomaganie decyzji klinicznych: dostarczenie narzędzi dla zespołu medycznego, które ułatwią zrozumienie potrzeb pacjenta i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji w planie leczenia.
  3. Edukacja i wsparcie psychologiczne: pomoc w zrozumieniu procesu leczenia i choroby, co ma na celu zminimalizowanie stresu i niepewności związanego z diagnozą i leczeniem.
Opis projektu

Projekt zostanie zrealizowany w kilku etapach, począwszy od budowy i optymalizacji bazy wiedzy, przez tworzenie ulepszonego modelu GPT-4, rozwój aplikacji mobilnej, aż do badania prospektywnego weryfikującego jej efektywność. Sukces projektu nie tylko może zwiększyć jakość opieki medycznej nad pacjentami onkologicznymi, ale również otworzy drogę do komercjalizacji i zastosowania na większą skalę.

Przedsięwzięcie zakłada stworzenie interaktywnej aplikacji opartej na zasadach Evidence-Based Medicine, która będzie źródłem informacji na temat diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych oraz zarządzania związanymi z nimi powikłaniami.

Osoby realizujące projekt
Kierownik Projektu
dr n. med. Konrad Stawiski
Koordynator Finansowy
Katarzyna Gajek